درباره مجمع

با رشد نیاز جامعه به استفاده از خدمات فضای مجازی و نیز افزایش کسب و کارهای نیازمند به زیرساختهای قابل اطمینان آنلاین و اهمیت مقوله میزبانی و خدمات مرتبط با وب و موبایل این مجمع زیر نظر کمیسیون فضای مجازی سازمان نصر و با مشارکت بزرگان این صنعت فعالیت خود را پس از انجام مطالعات اولیه و برگزاری جلسات متعدد جهت رسیدگی به مشکلات مشترکین و همچنین ساماندهی و تعیین استاندارهای فنی برای فعالین این حوزه به طور رسمی از ابتدای سال ۹۸ آغاز نمود.

روند افزایش ضریب کاربرانی که نیازمند خدمات و بسترمناسب در فضای مجازی هستند و همچنین ضرورت حضور کسب و کارها در اینترنت و نیاز به وب سایت، دامنه و انواع سرویس های مبتنی بر وب یا خدمات متنوع در حوزه انواع سرویس دهندگان آنلاین و زیرساخت اپلیکیشنهای موبایلی واستارت آپ ها، سرویس های ابری و مواردی از این دست و وجود سرویس دهندگانی که گاها بدون مسئولیت پذیری یا دانش کافی و برنامه بلند مدت یا حتی مجوزهای مرتبط و تنها با داشتن یک وب سایت در سالهای اخیر باعث افزایش آسیب پذیری کاربران و سرویس گیرندگان این خدمات شده و عدم وجود مرکزی تخصصی جهت رسیدگی به شکایات کاربران باعث سردرگمی و ارجاع کاربران به نهادهای غیر مرتبط می شد به نحوی که شکایات درشوارای انتطامی سازمان نظام صنفی از سرویس دهندگان غیر مجاز به میزبان قابل توجهی افزایش یافت.
بیشترین موارد شکایات از وب سایتهای است که خود را برترین، پرسرعت ترین، بهترین و ... ترین سرویس دهنده به کاربران معرفی کرده اند ولی هیچگونه ارزیابی توسط هیچ سازمان از آنها انجام نشده و حتی در مواردی فاقد شرکت ثبت شده یا آدرس واقعی بوده اند و در نهایت دارای یک پنل ریسلری (فروش مجدد هاست) از شرکتهای دیگری بوده اند.
از آنجایی که ارائه سرویس با کیفیت نیازمند داشتن نیروی انسانی متخصص و دانش کافی در سطح مجموعه و همچنین شاخصهایی از استاندارهای مختلف می باشد این مجمع زیر نظر کمیسیون فضای مجازی سازمان نصر و با مشارکت بزرگان این حوزه پس از آغاز به کار شروع به تدوین استانداردهای این خدمات نموده.

از وظایف این مجمع نظارت بر سرویس دهندگان در بخشهای مختلف و تعیین استانداردها و حداقل های کیفی و همچنین تعیین تعرفه سرویس ها می باشد.
این مجمع به عنوان یک نهاد تازه تاسیس و درحال رشد با هدف اصلی ارتقا سطح کیفی خدمات در فضای مجازی و کاهش مشکلات کاربران با استفاده از استاندارهای بین المللی و نیازهای بومی کشور سعی در مشخص نمودن حداقل های کمی و کیفی برای ارائه دهندگان دارد و اعضای آن ملزم به کسب حداقل های تعیین شده می باشند.
جهت حفظ حقوق مصرف کنندگان و کاربران نهایی این خدمات، مجمع با راه اندازی واحدی برای پیگیری شکایات و گزارش تخلفات شرکتهای ارايه دهنده سعی بر شناسایی و پیگیری متخلفین را دارد و کاربران می توانند از طریق بخش مربوطه با مجمع در تماس باشند.